Skuteczność endoskopii L2-L3 i DIAM
Witam! Zaproponowano mi w/w zabieg. Od dłuższego czasu mam problem z poruszaniem się z powodu 5,5 cm przepukliny połączonej z dość mocznym zniszczeniem dysku L2/L3. Ortopeda zaproponował usunięcie dysku wraz z stabilizacją śrubami. Z kolei neurochirurg usunięcie endoskopem przepukliny i stabilizację dynamoczną DIAM. Z tego co czytałem to przy DIAM naturalny dysk zostaje, a implant służy jako miedzykolcowy amortyzator. Z tąd tez moje pytanie - czy taki zabieg jest skuteczny? Czy rzeczywiscie służy regeneracji zużytego dysku i jest skuteczną metodą leczniczą? Jest on umieszczony między wyrostkami a nie w miejscu uszkodzonego dysku wiec czy to jest skuteczne??
Czy po takim zabiegu i określonym czasie można wrócić do sportu? Aktywnie uprawiałem dyscypliny siłowe. Oczywiscie zdaje sobie sprawę, że do pelnej formy i treningu już nigdy nie wróce. Ale czy takie ćwiczenia jak podciąganie na drażku, pompki czy trening z workiem są możliwe w późniejszym czasie?
Pozdrawiam!
2012-02-11, 13:03
~Havok
~
W przypadku odciążenia dysku i stabilizacji dynamicznej wydaje mi się, że korzyści mogą być większe. W przypadku stabilizacji za pomocą prętów lub śrub zdarzały się przypadki ich pękania.
Moim zdaniem lepszym wyjściem jest wszczepienie implantu i pozwolenie naturalnemu dyskowi na odbudowanie się.
W przypadku skutecznego leczenia i późniejszej rehabilitacji wydaje mi się, że powrót do sportu jest możliwy, chodzi mi o dyscypliny, w których nie obciąża się nadmiernie kręgosłupa.
2012-02-11, 13:34
Marko
~
Dziekuje za szybką odpowiedz!
Mam jeszcze jedno pytanie. Czy taka regeneracja naturalnego dysku przy DIAM jest naprawdę możliwa? Czytałem, że tak uszkodzony dysk( mniej niż połowa zdrowego) nigdy sie sam nie zregeneruje. Czy są jeszcze jakieś lepsze metody?
Dziekuje i pozdrawiam !
2012-02-11, 13:58
~Havok
Dużo zależy od tego, w jakim stopniu dysk jest uszkodzony. Szansa mimo wszystko na regenerację dysku jest, może pomóc stosowanie preparatów glikozaminoglikanów.
2012-02-15, 09:38
Marko