Leczenie zespołu jelita drażliwego
Jakie stosuje się leczenie?
1) Na pewno obowiązuje dieta, ale czy musi być ścisła? Co powinnam jeść?
2) czy to prawda, że należy wykonać rektoskopię?
3) Podobno choroby nie da się wyleczyć, objawy nawracają?
4) I objawem jest kłucie w lewym dole biodrowym- czy można to przypasować do kłucia po lewej stronie, ale na wysokości pępka?
2011-09-26, 11:41
~buka
~
Dieta w zespole jelita drażliwego powinna być urozmaicona i bogata we włókna roślinne. Gdy dominuje zaparcie wskazane jest przyjmowanie otrąb pszennych (1-2 łyżki stołowe 2-3 razy dziennie) rozpoczynając od mniejszych dawek (efekty widoczne po kilku tygodniach). U niektórych błonnik może jednak nasilać dolegliwości - trzeba więc obserwować, co będzie się działo. Należy unikać potraw zawierających duże ilości węglowodanów, wzdymających, kawy, alkoholu. W wybranych przypadkach wykonuje się rektoskopię (głównie w celu wykluczenia innych chorób, jeśli obraz kliniczny nie jest jednoznaczny). Objawy nawracają niestety - choroba ma jednak łagodny przebieg i nigdy nie prowadzi do poważnych konsekwencji. Ból może występować w dowolnej okolicy - najczęściej w podbrzuszu i dolnym lewym kwadrancie, na wysokości pępka również.
2011-09-26, 13:22
markl
~
Rozumiem, że jedynym leczeniem jest dieta? Dziękuję serdecznie za odpowiedź!
A na ile procent śluz na papierze po wypróżnieniu (wcześniej kropki krwi) , kłucie w lewym boku, zaparcia (stolce rzadsze bardzo rzadko) może oznaczać zespół jelita drażliwego?
2011-09-26, 13:34
~buka
Z leków zamiast błonnika można stosować metylocelulozę. Poza tym preparaty farmakologiczne odgrywają jedynie wspomagającą rolę, łagodzą objawy. Z leków stosuje się przeciwbiegunkowe, przeciwko zaparciom, wzdęciom, korzystnie również działają leki przeciwdepresyjne. Trudno jest powiedzieć o prawdopodobieństwie zespołu jelita drażliwego jedynie na podstawie objawów, ale powiedziałbym, że w tym przypadku jest to najbardziej prawdopodobna choroba. Trzeba pamiętać, że dopiero po zbadaniu przez lekarza, dokładnym zebraniu wywiadu i czasem badań specjalistycznych można postawić taką diagnozę.
2011-09-26, 13:41
markl
A jakie badania specjalistyczne?
2011-09-26, 13:43
~buka
Podczas wizyty u lekarza rodzinnego lekarz podejmuje decyzję, czy trzeba wykonać badania takie jak: morfologia krwi, CRP lub OB, USG jamy brzusznej, TSH, elektrolity, próby wątrobowe, bilirubina, białko, amylaza i lipaza, kolonoskopia i również inne. Celem jest przede wszystkim wykluczenie innych chorób, ponieważ nieprawidłowości w którymś z wymienionych badań mogą wskazywać na inne podłoże objawów.
2011-09-26, 13:47
markl
Kolonoskopia odpada.. Rozumiem, że nie jest to badanie w 100% konieczne przy moich objawach?
2011-09-26, 14:00
~buka
Nie, badanie nie jest konieczne przy tego typu objawach - ale to też lekarz zdecyduje (raczej nie). Kolonoskopia w niektórych ośrodkach wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym.
2011-09-26, 14:01
markl