Konieczność operacji przy powiększającym się polipie na woreczku żółciowym

Niedawno dowiedziałam się, że mam polipa w woreczku żółciowym. USG wykazuje, że polip się powiększa, pozostałe badania są dobre. Lekarz namawia mnie na operację. Czy powinnam się zgodzić? Co i grozi, jeśli tego nie zrobię? Czy polip może pęknąć? Mam 68 lat.

Jeśli w pewnym momencie polip urośnie na tyle, żeby zamknąć ujście pęcherzyka żółciowego, to wtedy może skończyć się to zapaleniem pęcherzyka żółciowego, które i tak skończy się niestety operacją.
Najlepiej więc poddać się operacji.

Na czym polega ta operacja? Czy podczas operacji może dojść do jakichś powikłań? Jak długo trwa rekonwalescencja po niej?

Najczęściej wykonuje się cholecystektomię metodą laparoskopową. W przypadku tej metody minimalizuje się powstawanie niedrożności jelit pooperacyjnej, zmniejsza się także stopień traumatyzacji, okres pobytu w szpitalu, oraz konieczność długotrwałego stosowania środków przeciwbólowych. Okres rekonwalescencji zamyka się w parodniowym pobycie w szpitalu i późniejszej zmianie przyzwyczajeń żywieniowych, unikaniu diety bogatotłuszczowej.
Metoda laparoskopowa jest o wiele bezpieczniejsza niż operacja klasyczna, z otwarciem jamy brzusznej. W czasie operacji może dojść do krwawień, uszkodzenia narządów, powstania zrostów pooperacyjnych.

A od czego to zależy, którą metodą będę zoperowany? Czy w każdym szpitalu są odpowiednie narzędzia do operacji metodą laparoskopową?

Wiele zależy od Twojego stanu. Jeśli nie występuje zapalenie otrzewnej i ciężki stan pacjenta, wtedy wykonać można operację laparoskopową. Operacja ta jest z kolei ciężka do wykonania u osób bardzo otyłych.
W większości bloków operacyjnych w Polsce są narzędzia do laparoskopii.

Strony: 1


wątkii
odpowiedzi
ostatni post
0
2018-09-10, 15:56
3
2011-06-22, 22:32
Ta strona używa plików cookies. więcej informacji.    AKCEPTUJĘ